W jaki sposób pokonać stres?

Co to jest stres?

Stres to reakcja naszego organizmu na pojawiające się trudne sytuacje, na zmiany. Gdy pojawi się taka trudna dla nas sytuacja, organizm zostaje postawiony w stan gotowości, uruchamia się mechanizm przystosowawczy. Organizm wydziela adrenalinę.

Eustres.

Umiarkowany poziom stresu tzw. eustres ma działanie pozytywne. Powoduje wzrost adrenaliny i mobilizuje nas do podjęcia działań. Pomaga nam rozwinąć skrzydła, dodaje energii. Wspomaga nas, byśmy byli w stanie zrealizować wytyczone cele np. zmienić pracę, zrealizować nowy projekt, wejść w nową bliską relację, poczuć natchnienie i stworzyć nowe dzieło. Taka pozytywna reakcja stresowa wyzwala w nas energię i pomaga dokonać zmian w naszym życiu.

Dystres.

Bywa jednak często tak, że nie potrafimy sobie radzić z pojawiającym się stresem. Zamiast dodawać, zabiera on nam energię. Odczuwamy ciągłe pobudzenie, pomimo zmęczenia mamy problemy z zasypianiem. Pojawia się złe samopoczucie, równowaga w naszym organiźmie zostaje zaburzona. Pojawiają się problemy ze zdrowiem.

Relaksacja i medytacja sposobem na pokonanie stresu.

Relaksacja służy regeneracji ciała i umysłu. Wiele technik relaksacyjnych opartych jest na technikach stosowanych w hatha jodze oraz medytacji zen. Podczas ćwiczeń relaksacyjnych: uspokaja się oddech, spada poziom adrenaliny we krwi, obniża się ciśnienie krwi, rozluźniają się mięśnie. A w konsekwencji poprawia się samopoczucie, organizm zaczyna pracować bez zbędnego obciążenia, w związku z tym zaczyna się regenerować.

Relaksacji możemy się uczyć podczas warsztatów, sesji indywidualnej lub samemu w domowym zaciszu, korzystając z bogatej literatury lub informacji dostępnych w internecie.

Uzdrawiająca muzyka.

Dźwięk ma również właściwości uzdrawiające. Możemy słuchać muzyki relaksacyjnej ale również każdego innego rodzaju muzyki, który lubimy. Który poprawia nam nastrój, przynosi spokój, ukojenie. Ważne, by w natłoku spraw znaleźć czas, by choć raz, dwa razy w tygodniu posłuchać muzyki, a co za tym idzie, zrelaksować się. Możesz nauczyć się gry na gitarze czy ukulele. Na pewno przydadzą Ci się wówczas struny do ukulele.

Spacer, wypad w góry, w ciekawe miejsce.

Czasami trzeba po prostu rzucić wszystko, zostawić za sobą problemy i wyruszyć w krótszą lub dalsza podróż, by cieszyć się miłymi chwilami na łonie natury, by wrócić później z nową dawką pozytywnej energii i siły.

Możemy pokonać stres. I nie jest ważne z jakich metod skorzystamy by to zrobić. Ważne jest, by nie odkładać tego na bliżej niesprecyzowany czas. To co zrobimy dla siebie teraz bardzo szybko przyniesie owoce. Nikt za nas tego nie załatwi. Sami musimy zadbać o siebie. A na pozytywne efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.