Warto spędzić Sylwestra w stolicy Słowenii – Lublanie
Kongresni trg to jeden z głównych placów Lublany, z którego można podziwiać Zamkową Górę. Podobno stąd najlepiej widać wspaniały pokaz noworocznych fajerwerków wystrzeliwanych spod zamkowych murów. Warto przez kładkę nad rzeką Lublanicą podejść do podnóży Góry Zamkowej, gdzie u zbiegu dwóch miejskich placów Mestniego trgu i Ciril Metodovego trgu znajduje się piękna barokowa fontanna. Trzy postacie z dzbanami to trzy słoweńskie rzeki: Sawa, Krka i Lublanica – to może nam powiedzieć zawodowy przewodnik. Na zamek możemy wjechać kolejką, ale warto pójść pieszo. Kamienne mury z gankami strzelniczymi i otworami na armaty zrobią na nas spore wrażenie. Warto wspiąć się jeszcze wyżej i po pokonaniu 150 stopni z kutego żelaza znajdziemy się na wieży i możemy mieć w ten sposób całą Lublanę u naszych stóp. Następnie możemy zejść pod katedrę św. Mikołaja z XVIII wieku. Monumentalna świątynia to sakralna wizytówka miasta.
Z nabrzeży śródmiejskich pięknie prezentuje się kolumnada Plecnika, arkadowy trakt spacerowy wzdłuż staromiejskich brzegów rzeki. Tu krzyżuje się głównie ulice i place Starego Miasta. Centralne miejsce zajmuje Tromostovje (Potrójny Most), oryginalna konstrukcja złożona z trzech osobnych mostów. Wszystkie przeprawy wychodzą na reprezentacyjny Presernov trg, który uważany jest za najpiękniejsze miejsce stolicy Słowenii. Zobaczymy tu przepiękne girlandy lampionów na drzewach i rozświetloną choinką. Warto zwiedzić Krakovo – jest to jedna z najbardziej malowniczych dzielnic Lublany. Wśród drzew i maleńkich domków możemy poczuć się jak na wsi. W zacisznej kawiarence możemy zamówić na przykład poticę – słoweński zawijaniec orzechowy jadaną w czasie świąt. Na Sylwestra podobno w Lublanie na wolnym powietrzu bawi się 50 tysięcy ludzi. Zabawę sylwestrową możemy na przykład zacząć na Pogacarjev trg nad rzeką Lublanicą. Z estrady będą dochodzić do nas skoczne rytmy muzyki folkowej. Na Mestnim trgu po przeciwnej stronie rzeki królować będzie muzyka estradowa. Następnie możemy ruszyć na Kongresni trg, żeby znaleźć sobie dobre miejsce do obserwacji fajerwerków. Pokaz sztucznych ogni może trwać nawet ponad pięć minut czasu.
Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że do Lublany z centrum Polski jest około 960 km autostradami i drogami szybkiego ruchu. W Czechach, Austrii i Słowenii obowiązują winietki – koszt 35 euro. Z Krakowa do Lublany autobusy, czas przejazdu – 12 godzin; cena – obecnie od 130 zł w jedną stronę. Wjazd kolejką na Wzgórze Zamkowe i zwiedzanie – 13 euro/za osobę.